Jak na sdílení elektřiny v roce 2024
Aktivní zákazník
Máte výrobnu pro vlastní spotřebu a rádi byste umožnili svým blízkým sdílet přetoky místo jejich pouštění do sítě? Chcete elektřinu sdílet v rámci menší skupiny čítající 10 a méně předávacích míst/odběratelů?
V takovém případě je ideálním řešení sdílet elektřinu jako tzv. aktivní zákazník. Důležité je zajistit dostatečné množství přebytečné elektřiny, aby její sdílení bylo smysluplné. Může se jednat o sdílení elektřiny vyrobené jedním členem rodiny, jejíž přebytky využívají ostatní členové/domácnosti, nebo o jiný typ/model aktivního zákazníka jako:
- z chaty/chalupy do bytu,
- majitel výrobního závodu se svou domácností,
- majitel firmy svým zaměstnancům,
- v rámci sousedských vztahů,
- ze školy na obecní úřad a další obecní budovy.
Pro tento model není potřeba složité administrativy, stačí zaregistrovat příslušná odběrná a předávací místa u Elektroenergetického datového centra.
Energetické společenství
Pro toho, kdo plánuje zapojení do větší skupiny výrobců a odběratelů, kteří si navzájem sdílejí elektřinu (až 1 000 členů), je ideální cestou pro sdílení vytvoření tzv. energetické společenství. Typicky se může jednat o několik společenství vlastníků jednotek, domácnosti, obce, školy, úřady nebo o malé podniky.
Podrobnější informace o aktivním zákazníkovi a energetických společenstvích naleznete na webových stránkách EnergieZaMene.cz.
Komunitní energetika je o jiném přístupu k výrobě a využívání vlastní vyprodukované elektřiny. Základem úspěchu skupiny sdílení elektřiny jsou proto realistická nastavení a očekávání všech zapojených členů.
Komunitní energetika znamená:
- pozitivní dopad na životní prostředí,
- posílení komunitního života v území,
- zvýšení energetické nezávislosti jednotlivců i společnosti,
- nižší výdaje za energie.
Dejte si pozor na zájemce o zapojení do skupiny sdílení, kteří vnímají komunitní energetiku jako příležitost vydělat na sdílení vlastní vyrobené elektřiny s jinými členy.
Sdílení elektřiny neznamená automaticky naplnění cíle ekonomického přínosu. Může se stát, že některé projekty sdílení nepřinesou pro všechny své členy nižší ceny za energii. Rámcový obrázek o přínosech si můžete udělat díky naší jednoduché kalkulačce ZDE.
Se složitějšími projekty či s podrobnějším rozpracováním předběžné kalkulace vám mohou také pomoci energetičtí odborníci EKIS.
Podrobné modelové příklady využití výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů najdete v Případové studii Technologické agentury.
Praktický manuál pro implementaci inovativních řešení aktivních spotřebitelů energie pro města a obce poradí, jak využít potenciál a výhody komunitní energetiky. Kromě příkladů dobré praxe v něm naleznete i informace o tom, jaké technologie a v jakých formách je vhodné využít.