Fotovoltaika pro bytové domy
Bytové domy - jak maximálně využít dotace a ušetřit
Výroba elektrické energie z fotovoltaického systému může být využita pro společné prostory bytového domu a v bytových jednotkách, včetně případného ohřevu teplé vody a pro dobíjení elektrických vozidel uživatelů domu. Použití výhradně pro komerčně využívané části domu se nepřipouští. Jako nejvýhodnější a nejefektivnější se v současných legislativní podmínkách jeví spojení fotovoltaických panelů na střeše s akumulační nádrží na ohřev teplé vody.
Dotační podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s rozvody el. energie bytového domu a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním využitím vyrobené energie v budově nebo v místním energetickém společenství, do něhož je tato budova zapojena, na který je podána žádost o podporu.
Jaké jsou základní podmínky pro poskytnutí dotace
- Pokud podmínky připojení umožňují dodávat v objektu nevyužitou energii do distribuční soustavy je maximální podporovaný instalovaný výkon systému (instalovaný výkon FV modulů) 100 kWp na podanou žádost. Pokud tato podmínka není splněna, je podporovaný výkon v kWp omezen na 1,5násobek stávající roční průměrné spotřeby v MWh.
- Na připojenou bytovou jednotku musí připadat instalovaný výkon minimálně 0,50 kWp. Není-li podmínka splněna, započítá se pouze takový počet jednotek, pro které je požadavek splněn.
- Podpora se poskytuje pouze na nové systémy, nelze ji poskytnout na rozšíření nebo úpravy stávajícího systému, včetně případů dodatečného pořízení elektrických akumulátorů.
- V případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je minimální podporovaná kapacita stanovena na půl násobek a maximální podporovaná kapacita na jeden a půl násobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWh.
- Systém musí být umístěn na bytovém domě, či jiné stavbě plnící doplňkovou funkci ke stavbě bytového domu či jiné speciální konstrukci uzpůsobené tak, aby neomezoval růst vegetace a její údržbu.